مجله رزتسا / مراقبت پوست / چطور نوع پوست خودمان را تشخیص دهیم؟

چطور نوع پوست خودمان را تشخیص دهیم؟

یک خانم با یک ذره بین بر روی پوست صورت که نشان می دهد پوست خانم خشک است.
4 سال پیش
زمان مطالعه : 4 دقیقه
0
ذخیره مطلب
پربازدید ترین مطالب
woman use tober on her face with green trees background
مراقبت پوست
تفاوت تونر و میسلار واتر چیست؟
محصولات مرتبط در رزتسا
4 سال پیش
زمان مطالعه : 4 دقیقه
0
تحریریه رزتسا
ذخیره مطلب

اگر که نوع پوست خود را ندانید ، احتمالا در مراقبت از پوستتان به مشکل میخورید. امروزه اکثر محصولات مراقبت از پوست مثل کرم ها ، فیس واش ها و حتی محصولات آرایشی به طور اختصاصی برای یک یا چند نوع پوست ساخته می شوند.

 پس بهتر است قبل از خرید محصولات آرایشی و بهداشتی ، نوع پوست خود را بدانیم ، مخصوصا بدانیم که پوست صورتمان از چه نوعی است.


skin types


هفت نوع مدل پوست وجود دارد:

 1. ۱- پوست نرمال یا طبیعی
 2. ۲- پوست چرب
 3. ۳- پوست خشک یا کم آب
 4. ۴- پوست مختلط یا ترکیبی
 5. ۵- پوست مستعد آکنه
 6. ۶- پوست حساس
 7. ۷- پوست بالغ


پوست نرمال یا طبیعی

تشخیص پوست نرمال : پوست شما نیاز به رسیدگی زیادی ندارد و به تغییرات آب و هوایی و یا محصولات جدید واکنش نشان نمی دهد.

احساس نمی کنید که نیاز دارید در کل روز پوست خود را مرطوب کنید یا چربی اضافه را از رو پوستتان پاک کنید. پوست شما سفت است و با حداقل خطوط ریز و چین و چروک.

نکات مراقبت از پوست نرمال : خوش به حالتان! با داشتن پوستی نرمال ، تقریبا هیچ حساسیت ، خشکی یا چربی در مورد پوستتان احساس نمی کنید ، پوست شما می تواند بیشتر مواد و عناصر را تحمل کند ، به این معنی که شما می توانید انواع محصولات زیبایی و مراقبتی را روی پوست خود امتحان کنید و هر نوع مواد پاک کننده ، نرم کننده و ماسک های صورت را استفاده کنید تا دقیقا آنچه را که برای شما مناسب است پیدا کنید.


پوست چرب

تشخیص پوست چرب : پوست شما همیشه براق به نظر می رسد و در سراسر پوست خود چربی اضافه حس می کنید.

احتمالا شما با پد های جاذب چربی پوست و کرم های مات کننده غریبه نیستید و احتمالا متوجه شدید که محصولات آرایشی یا کرم های مراقبت پوست آن طور که شما می خواهید بر روی پوستتان ماندگاری ندارند.

نکات مراقبت از پوست چرب : با داشتن پوست چرب ، بزرگترین مشکل کنترل براقیت پوست است. اگرچه داشتن پوست چرب فوایدی هم دارد (مثل چین و چروک های کمتر!) ، اما باید از مصرف موادی مانند : روغن های معدنی ، پترولیوم (وازلین) و الکل خودداری کنید.

محصولاتی که رو آن ها (non-comedogenic) نوشته شده است برای پوست چرب بسیار مناسب هستند ، زیرا منافذ پوست را مسدود نمی کنند.

مرطوب کننده های فاقد روغن بهترین گزینه برای شما هستند (بله با داشتن پوست چرب شما هنوز هم باید از مرطوب کننده استفاده کنید) مثل لایه بردار های شیمیایی یا ماسک های خاکی (مثل ماسک خاک رس هیدرودرم).

صورت خود را بیش از حد نشویید ، زیرا خشک شدن منافذ پوست باعث می شود که پوست برای جبران خشکی ، چربی بیشتری تولید کند.


پوست خشک یا کم آب

تشخیص پوست خشک یا کم آب : در حقیقت خشکی و کم آبی پوست کاملا از هم جدا هستند ، اما علائم بسیار مشابهی دارند :

خشکی پوست ناشی از کمبود چربی در پوست است و علائم آن شامل : پوسته پوسته شدن ، حساسیت و قرمزی ، خارش و ایجاد ترک در پوست است. که ممکن است به دلیل سبک زندگی ، عوامل محیطی و یا یک بیماری مزمن (در صورت اگزما یا شرایط مربوط به آن) ایجاد شود.

کمبود آب بدن می تواند دلیل این باشد که پوست شما رطوبت کافی را حفظ نمی کند. ممکن است پوست شما ظاهری کاغذی داشته باشد و هنگامی که پوست خود را می کشید خطوط و چین و چروک ریز در اطراف آن ناحیه مشاهده کنید.


نکات مراقبت از پوست خشک و کم آب : برای مراقبت از پوست خشک می توانید با استفاده از یک مرطوب کننده خوب هر روز ، به خصوص بعد از شستن دست ها یا استحمام ، رطوبت پوست خود را حفظ کنید. بهتر است هوای خانه خود را گرم و مرطوب نگه دارید. از استفاده از صابون های خشک و خشن یا محصولات حاوی روغن مرکبات یا دارای رایحه زیاد خودداری کنید.

اگر هم که پوست شما کم آب است یا کم آب شده به دنبال محصولات آبرسان باشید ، زیرا محصولات حاوی روغن برای پوست های کم آب می تواند وضعیت پوست را بدتر کند زیرا منافذ پوست را مسدود می کند.

و از همه مهمتر در طول روز به اندازه کافی آب بنوشید.


پوست مختلط یا ترکیبی

تشخیص پوست مختلط : اگر که در تشخیص نوع پوست خود مشکل دارید احتمالا پوست شما مختلط یا ترکیبی است.

آیا پوست شما در برخی مناطق صورت خشک و در برخی مناطق دیگر چرب است؟ پوست مختلط به راحتی با استفاده از روش T قابل شناسایی است. اگر ناحیه T صورت شما (پیشانی ، بینی و چانه) چرب باشد و گونه های شما خشک باشد ، ممکن است پوست شما مختلط باشد.


نکات مراقبت از پوست مختلط : شما باید همانند محصولاتی که برای پوست خشک و چرب مضر هستند ، مثل محصولات حاوی الکل دوری کنید. هر ناحیه که خشک یا مرطوب است برای آن قسمت از محصولات مناسب با آن ناحیه استفاده کنید و از تونر ها یا کرم های متعادل کننده برای یکدست سازی پوست استفاده کنید.


acne skin type


پوست مستعد آکنه

تشخیص پوست آکنه دار : اگر شما به طور مداوم دچار جوش یا لک (یا لک هایی که هرگز از بین نمی روند) می شوید ، احتمالا به این معناست که منافذ پوست شما به راحتی مسدود می شوند ، در نتیجه شما بیشتر از سایر انواع پوست ها در معرض جوش های سر سفید ، جوش های سر سیاه یا جوش های چرکی هستید.

شما همچنین می توانید پوستی چرب با خشک داشته باشید ، اما همچنان نستعد آکنه و جوش باشید.


نکته مهم : لکه های پوستی لزوما آکنه نیستند. در حقیقت می تواند یک بیماری شایع پوستی به نام روزاسه که اغلب به عنوان (آکنه بزرگسالان) شناخته می شود باشد ، زیرا می تواند علائمی آکنه مانند ایجاد کند. علائم دیگر این بیماری شامل برافروختگی ، رگ های خونی برجسته ، ضخیم شدن پوست و یا سوزش است. اگر که این علائم پوست شما است ، بهتر است بخش پوست حساس را بخوانید.


مراقبت از پوست آکنه دار: از پاک کننده هایی که به ط.ر خاص برای درمان آکنه فرموله شده اند ، همچنین از مواد لایه بردار و مرطوب کننده استفاده کنید که به حداقل رساندن لکه ها کمک می کند. صورت خود را به آرامی تمیز کنید تا خراشیده نشود و آسیب نبیند و از ژل های موضعی برای درمان و التیام جای زخم استفاده کیند.

به دنبال مواد ضد آکنه مانند : سالیسیلیک اسید ، خاک رس ، بنزونیل پراکسید و یا رتینول باشید.


پوست حساس

تشخیص پوست حساس : پوست حساس ممکن است در اثر ژنتیک ، آلرژی یا عوامل محیطی ایجاد شود.


علائم پوست حساس عبارتند از :

 • پوستی که به راحتی سرخ و برافروخته می شود
 • برجستگی یا فرو رفتگی های مکرر
 • سوزش و تحریک پوست بعد از استفاده از یک محصول مراقبت از پوستواکنش منفی به عطر
 • پوسته پوسته شدن و خشک شدن پوست


مراقبت از پوست حساس : هنگام انتخاب مواد آرایشی باید بسیار مراقب باشید ، زیرا بیشتر در معرض تحریک ، قرمزی ، سوزش یا آکنه بر روی پوست هستید. از مصرف مواد معطر و تحریک کننده مانند الکل یا مواد ضد باکتری خودداری کنید به دنبال محصولاتی با افزودنی های کمتری بگردید و به دنبال محصولات دارای خاصیت آرام بخشی و ضد التهابی باشید.


mature skin type


پوست بالغ

تشخیص پوست بالغ : اگرچه پوست همه ی افراد با یک سرعت پیر نمی شود ، اما علائم پیری پوست برای همه یکسان است.

زمانی که پوست شما به دوره ی اوج خودش رسیده است و شروع به پیر شدن میکند ، ممکن است در بعضی از قسمت ها چین و چروک یا خشکی بیشتری نسبت به سال های جوانی پوست خود مشاهده کنید. برای پوست های بالغ ممکن است شاهد افتادگی پوست ، لکه های تیره و کم آبی باشید.


مراقبت از پوست بالغ : پوست بالغ برای مقابله با آسیب های گذشته و آینده نیاز به مراقبت بیشتری دارد ، زیرا زمانی برای ایجاد یک روتین ضد پیری یا درمان های ترمیم کننده پوست وجود ندارد که بتواند کلاژن را تقویت کند و از سلول های پوستی مراقبت کند.


تشخیص نوع پوست می تواند به انتخاب درست محصولات مراقبت پوست و محصولات آرایشی کمک کند تا هم در هزینه هایمان صرفه جویی کنیم و هم با انتخاب محصول مناسب از پوست خودمان مراقبت کنیم.

5
از
5
چطور نوع پوست خودمان را تشخیص دهیم؟
51
این مطلب را در شبکه های اجتماعی به اشتراک بگذارید
تگ ها :
ارسال دیدگاه
0 دیدگاه
قدیمیترین
جدیدترین
بیشترین موافق
بیشترین مخالف

مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا مطلب تستی از مجله زیبایی رزتسا

از جدیدترین مطالب از طریق ایمیل با خبر شوید
ثبت ایمیل
پربازدیدترین مطالب
تفاوت تونر و میسلار واتر چیست؟ چطور نوع پوست خودمان را تشخیص دهیم؟
فروشگاه آرایشی و بهداشتی
فروشگاه رزتسا برند های موجود دسته بندی محصولات درباره رزتسا تماس با رزتسا ثبت نام به عنوان فروشنده
رزتسا را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید :
aparat logo
Copy Right 2020 | © All Rights Reserved - Rozetsa Group